Tapahtumia Turun tuomiokirkossa

Tervetuloa Turun tuomiokirkkoon joka päivä klo 9-18! Otathan kuitenkin huomioon, että tilaisuuksien aikana kirkossa ei voi kierrellä. Penkkiin voi toki istahtaa, ja tilaisuuksiin voi ottaa osaa.

Tällä sivulla on listattuna Tuomiokirkon tilaisuuksia. Huomioithan, että lista ei ole kattava, kirkossa voi olla myös perhejuhlia (häitä, ristiäisiä, jne.), jotka eivät näy tapahtumalistassa. Häitä on erityisesti lauantaina iltapäivällä, sunnuntaina taas vietetään messuja, iltapäivällä voi olla ristiäisiä.

Lisätietoa kirkon tapahtumista saa vahtimestareilta, puh. 040 341 7100.

< Takaisin listaukseen

Pääsiäisyön messu Tuomiokirkossa

Tuomiokirkon pääalttari puettuna valkoiseen väriin. Valkoinen on kirkkauden, ilon ja puhtauden väri, Kristus-juhlien väri.

la 8.4. kello 23.00

Turun tuomiokirkko

Tervetuloa pääsiäisyön messuun kansallispyhäkköön!

Pääsiäisyön messussa saavutaan yön pimeydessä Jeesuksen haudalle. Hauta onkin tyhjä! Kristus on noussut kuolleista. Kuolema on voitettu. Valo, musiikki ja riemu täyttävät kirkon.

Pääsiäisyön messun pappeina ovat Miika Ahola, Aulikki Mäkinen ja Minttu Väisänen. Musiikista vastaavat Jukka Pietilä, Markku Hietaharju ja Megumi Nagazawa (trumpetti).

Ehtoollisleipä on gluteenitonta ja alkoholitonta viiniä on saatavissa pääalttarilta pyydettäessä.

Turun ja Kaarinan seurakunnatLinkki avautuu uudessa välilehdessä